OD-słowność

Written by Anna M. Damasiewicz

3 marca 2020

Ponad dwa tysiące. Dużo czy mało? Cóż, to zależy. Ale jeśli dodam, że ponad dwa tysiące projektów okładek, to chyba zmienia postać rzeczy. Gdyby te książki ustawić, jedna obok drugiej, na półkach, to naprawdę zajęłyby niemało miejsca.

Zaprojektowałam ponad dwa tysiące okładek. To prawda, są wśród nich takie, które musiały powstać, bo taka była potrzeba, Ale są także takie, na które sama wciąż patrzę z zainteresowaniem, atencją, a czasem dumą. Moja zawodowa dewiza brzmi „Imagine the image”. Najbardziej znany tłumacz na świecie przekłada ten zwrot jako: „Wyobraź sobie obraz”. Może ten tłumacz jest i znany, ale subtelności w nim za grosz! To jasne, że potrzeba wyobraźni, by powstał obraz. Ale to nie wystarcza. Dobrego obrazu nie stworzy się bez rzetelnego rzemiosła, dobrej sukni nie uszyje się bez wiedzy, na kogo ma pasować i na jaką okazję ma być założona! Być może brzmi to banalnie, ale czyż nie takie są najprawdziwsze prawdy?

 

Grafika książkowa, projektowanie okładek wymaga jeszcze jednej cechy. A właściwie dwóch. Pokory i cierpliwości. Pokory wobec samej książki, jej treści, a także ewentualnych czytelników. Cierpliwości wobec autorów, marketerów i wydawców! Wszak książka to także, a może przede wszystkim produkt rynkowy. A okładka to jej najlepszy sprzedawca! I wizytówka zarazem. Dobra okładka nie powstanie bez umiejętności czytania ze zrozumieniem. Książki to słowa, które niosą (a przynajmniej powinny) nieść sensy. Wydobycie tych najważniejszych i przedstawienie ich za pomocą obrazu i typografii to istota projektowania. Ale od słów trzeba wyjść. One mają moc kreacyjną.

 

Warto od czasu do czasu popatrzeć wstecz, pomyśleć o zmieniających się trendach, coraz to doskonalszych technikach, a także o tym, co zrobiłoby się inaczej, i czy warto się tym pochwalić. Wystawa przekrojowa daje taką okazję. Mając w pamięci niezaprzeczalny fakt, że okładka książki może powstać tylko dzięki słowom, postanowiłam zatytułować tę wystawę w nieco przewrotny sposób. Zapraszam na OD-słowność. 

 

OD-słowność – wernisaż wystawy Anny M. Damasiewicz
2 marca 2020 • 18:00 • Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4, Opole
Wystawę można oglądać do 28 marca 2020 r.
Wstęp wolny

Powiązane artykuły

Trendy w projektowaniu okładek 2019

Trendy w projektowaniu okładek 2019

Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, także w projektowaniu okładek książkowych można wyróżnić pewne tendencje, które obowiązują przez jakiś czas, z reguły rok-dwa, by później ustąpić miejsca czemuś zupełnie nowemu. A prawdę mówiąc – może nie całkiem nowemu, bo wiadomo powszechnie, że wszystko już było.

Lustra emocji

Lustra emocji

Z radością chciałabym poinformować, że już teraz w Bibliotece Pilotów na Zaspie (filia nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) można obejrzeć wystawę moich okładek książek zaliczanych do gatunku literatury kobiecej.